Owczarki niemieckie – z czym się kojarzą?

Co oznacza dla Ciebie słowo “owczarek niemiecki”? Jak dużo wiesz o rasie tego psa?

Owczarek niemiecki to jeden z najpopularniejszych psów na świecie. Rasa ta znana jest z lojalności, siły, inteligencji i umiejętności dostosowania się do każdej sytuacji. Znane są ze swojego instynktu pasterskiego, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w stróżowaniu i pilnowaniu zwierząt gospodarskich.

Ale co właściwie oznacza dla Ciebie owczarek niemiecki i jak właściwie wyglądają?

Historia rasy

Owczarek niemiecki został pierwotnie wyhodowany do celów wojskowych. Używano ich do wypasu owiec i strzeżenia ich przed dzikimi zwierzętami. Pierwsze owczarki niemieckie były tak naprawdę wynikiem hodowli szpiców niemieckich z owczarkami.

Pierwsze owczarki niemieckie nazywano “Kammerhunde”, co oznacza “psy komorowe”. Były one hodowane do wykonywania takich zadań jak pilnowanie zamku, obserwowanie króla i rodziny królewskiej.

Nazwa “owczarek niemiecki” została nadana dopiero w XIX wieku, kiedy to rasa została sprowadzona do Niemiec przez niejakiego Heinricha Schmieza.

Wygląd rasy

Owczarek niemiecki jest średniej wielkości psem o masie ciała około 45 funtów. Ich wysokość wynosi zazwyczaj od 22 do 28 cali.

Mają krótką szyję, umięśnione ramiona i grube, potężne ciało. Ich nogi są proste, silne i dobrze umięśnione.

Ich głowa jest duża, okrągła i lekko wydłużona. Mają mocną szczękę, mały nos i krótki, gruby ogon.

Kolor sierści różni się w zależności od kraju. W Niemczech płaszcz jest ciemnobrązowy, prawie czarny. W USA i Australii płaszcz jest złotożółty.

Oczy owczarka niemieckiego są duże, brązowe, okrągłe i lekko wystające.

Uszy są wyprostowane, trójkątne i długie.

Wzorzec rasy

Na początku nie było oficjalnego wzorca rasy dla owczarków niemieckich. Rasa musiała się różnić od innych ras psów i musiały one mieć swoje własne cechy.

Pierwszy oficjalny standard rasy został opublikowany w 1905 roku, a jego autorem był niejaki Wilhelm E. von Steuben. Napisał on również pierwszą książkę o owczarku niemieckim pod tytułem “Das Tiroler Hund”, co oznacza “Pies z Tyrolu”.

Obecnie owczarek niemiecki posiada standard rasy, który został opublikowany w 2012 roku przez Fédération Cynologique Internationale (FCI).

Cechy charakterystyczne rasy

Owczarek niemiecki jest jednym z najbardziej inteligentnych psów na świecie. Są lojalne, ochronne, odważne i inteligentne.

Posiadają silny zmysł węchu. Są również bardzo zwinne, wysportowane i czujne.

Ponadto są również bardzo aktywne i chętne do zabawy. Są również bardzo inteligentne i mają dobrą pamięć.

Rasa ta jest również bardzo przystosowana i może żyć w różnych warunkach. Są również łatwe w szkoleniu